در سال گذشته نشنیدن یا صحبت در مورد GA4 سخت بوده است. علیرغم اینکه مستقیماً به استراتژی یا تاکتیک‌های سئو مرتبط نیست، یکی از به‌روزرسانی‌های مورد بحث گوگل در جامعه سئو و بسیار گسترده‌تر بوده است. Google Analytics پلت فرم محبوب برای نظارت، اندازه گیری و درک تعامل با وب سایت های ما بوده است. در حالی که گزارش‌ها، انواع داده‌ها و ویژگی‌های خاص در طول سال‌ها تغییر کرده‌اند، استفاده از پلتفرم کاهش نیافته است. اکنون که Universal Analytics گوگل آنالیتیکس به پایان عمر خود رسیده است، زمان آن فرا رسیده که با GA4 آشنا شوید.

گزارش کسب ترافیک

بیایید با آنچه به نظر مهمترین و مرتبط ترین گزارش است، Traffic Acquisition، شروع کنیم. این گزارش به منظور کمک به صاحبان سایت است تا قبل از ورود به سایت متوجه شوند بازدیدکنندگان از کجا می آیند. پس چرا این برای اهداف سئو مهم است؟ گزارش اکتساب ترافیک به شما این امکان را می‌دهد تا نحوه انطباق کمپین‌های سئوی خود را در مقابل کانال‌های دیگر و در کل تلاش‌های بازاریابی یکپارچه اندازه‌گیری کنید.

چه تعداد بازدید کننده از جستجوی ارگانیک در مقایسه با جستجو آمده اند؟ بازدیدکنندگان ارگانیک در مقایسه با بازدیدکنندگان از ایمیل چقدر درگیر هستند؟ مقایسه ها و جزئیات بسیار زیادی در اینجا وجود دارد که می توان به آن پرداخت. این یکی از اولین و مهمترین منابع داده برای اتصال بسیاری از نقاط بین تأثیرات طبیعی و عمدی است که بر جذب مخاطبان به محتوای وب سایت خود دارید.

به طور پیش‌فرض، GA4  از یک مدل اسناد مبتنی بر داده استفاده می‌کند، که الگوریتمی را برای تعیین نحوه اعتبار دادن به کانال‌های مختلف در طول سفر کاربر در خود گنجانده است. در حالی که اسناد مبتنی بر داده را می توان در Universal Analytics مورد استفاده قرار داد، اما در GA4 بسیار گسترده تر است و بیش از ۵۰ نقطه تماس مختلف را برای انتساب دقیق در نظر می گیرد. معیارهایی که در گزارش جذب ترافیک قابل مشاهده هستند عبارتند از:

 • مشارکت متوسط
 • تبدیل ها
 • جلسات درگیر
 • جلسات درگیر برای هر کاربر
 • نرخ مشارکت
 • شمارش رویداد
 • رویدادها در هر جلسه
 • جلسات
 • کل درآمد
 • کاربران
همچنین بخوانید:   آیا باید در مورد Domain Authority نگران باشید؟

گزارش های تبدیل

گزارش‌های تبدیل برای سئوکاران به دلیل توانایی آن‌ها در ردیابی رویدادهایی که بازدیدکننده را به تبدیلی که در وب‌سایت انجام شده است، مهم است. این گزارش با ثبت تبدیل‌ها بر اساس نام رویداد و نحوه تخصیص اعتبار به تبدیل براساس مدل انتساب خود، نشان می‌دهد که چه چیزی باعث ایجاد تبدیل شده است. گزارش پیش‌فرض شامل تبدیل‌ها، درآمد کل و معیارهای کل کاربران است.

تنظیم تبدیل‌ها در GA4 با Universal Analytics متفاوت است. در UA، از اهداف برای نشان دادن تبدیل ها استفاده می شد، در حالی که GA4 از رویدادها استفاده می کند. در هنگام راه اندازی، GA4 دارای تعدادی رویداد موجود است که می توانند بر اساس اهداف بازاریابی شما به عنوان تبدیل علامت گذاری شوند.

گزارشات کنسول جستجوی گوگل

کنسول جستجوی گوگل یکی از مهم ترین منابع داده های عملکرد و اطلاعات برای متخصصان سئو است و مانند Universal Analytics، کاربران می توانند GSC را با GA4 ادغام کنند. مشابه UA، دو گزارش در GA4 مرتبط با کنسول جستجو وجود دارد:

 • جستارهای جستجوی ارگانیک Google : این گزارش به شما امکان می دهد معیارهای GSC را بر اساس عبارت جستجو مشاهده کنید.
 • ترافیک جستجوی ارگانیک گوگل : این گزارش صفحات فرود را با معیارهای کنسول جستجو و تجزیه و تحلیل نمایش می دهد.

گزارش‌های کنسول جستجو به‌طور پیش‌فرض منتشر نشده‌اند. برای مشاهده گزارش ها، باید یک ویژگی پیوند کنسول جستجوی جدید را از طریق تنظیمات مدیریت اضافه کنید. در حالی که گزارش‌های موجود در GA4 نمی‌توانند به طور کامل جایگزین سطح گزارش‌های ارگانیک موجود در GSC شوند، وجود داده‌ها در یک پلتفرم ارزش دارد. بزرگترین ارزش این است که صاحبان سایت می توانند ببینند که بازدیدکنندگان ارگانیک چگونه با سایت در ارتباط با صفحات فرود خاص است.

همچنین بخوانید:   آیا موتورهای جستجو می توانند محتوای هوش مصنوعی را شناسایی کنند؟

ارزش داده های ارائه شده توسط گزارش ترافیک جستجوی ارگانیک Google برای صفحات فرود در مقایسه با اطلاعات آماری ارائه شده توسط گزارش صفحه فرود با نام گسترده تر چقدر است؟ گزارش کنسول جستجوی گوگل درک جامعی از صفحات فرود و نمایان بودن وب سایت شما در نتایج جستجوی Google ارائه می دهد. معیارهای دقیقی مانند نمایش ها، کلیک ها، نرخ کلیک و کلمات کلیدی را ارائه می دهد که در هدایت ترافیک ارگانیک به صفحات فرود شما بسیار مهم هستند.

در مقایسه، گزارش‌های صفحه فرود در GA4 با تجزیه و تحلیل منابع مختلف ترافیک، از جمله جستجوی ارگانیک، ترافیک مستقیم و ارجاع‌ها، چشم‌انداز وسیع‌تری را ارائه می‌دهند. در حالی که هر دو گزارش بینش های ارزشمندی ارائه می دهند، گزارش کنسول جستجوی گوگل به طور خاص بر روی دید و عملکرد صفحات فرود در نتایج جستجوی Google تمرکز دارد. این داده های عمیق را برای ارزیابی ترافیک جستجوی ارگانیک و عملکرد کلمه کلیدی فراهم می کند. از جنبه منفی، چند محدودیت برای ادغام کنسول جستجو با GA4 وجود دارد. متأسفانه، GA4 اجازه می دهد تا تنها یک جریان داده به یک کنسول جستجو پیوند داده شود.

گزارش های صفحه فرود

گزارش صفحه فرود به شما کمک می کند بفهمید کدام صفحات در وب سایت شما بیشترین ترافیک را دریافت می کنند. با تجزیه و تحلیل این داده ها، می توانید صفحات با عملکرد بالا را که بازدیدکنندگان ارگانیک را جذب می کنند شناسایی کنید و صفحات دیگر را بر این اساس بهینه کنید. همچنین می توانید نرخ پرش، میانگین زمان در صفحه و نرخ تبدیل را برای هر صفحه فرود ارزیابی کنید تا استراتژی سئوی خود را بیشتر اصلاح کنید.

همچنین بخوانید:   راهنمای سئوی محلی در سال 2023

در گزارش صفحه فرود GA4، صاحبان سایت می توانند به راحتی ابعاد ثانویه را تغییر دهند تا ببینند چگونه صفحه فرود بر اساس جایی که کاربران از آنجا آمده اند، جمع می شود. در گزارش صفحه فرود، می توانید به راحتی ببینید که چگونه یک صفحه با استفاده از ابعاد مختلف ثانویه، ترافیک را برای کاربران در مراحل مختلف قیف هدایت می کند.

جمع بندی

این که آیا در Google Analytics تازه کار هستید و GA4 را به عنوان اولین حمله خود به اکوسیستم Google Analytics کشف می کنید یا مهاجرت کرده اید و به اهداف خود رسیده اید، دانستن راه خود و اینکه کجا باید زمان و تمرکز را اولویت بندی کنید بسیار مهم است. چه ویژگی‌های جدید را دوست داشته باشیم، چه چیزی را که در GA4 وجود ندارد ابراز تاسف کنیم، یا فقط به مدتی برای تنظیم نیاز داشته باشیم، اینجاست، و ما مطمئناً با آن سازگار خواهیم شد و راه‌های جدید و عمیق‌تری برای استفاده از داده‌های وب‌سایت خود خواهیم یافت.

مثل همیشه، لطفاً به یاد داشته باشید که داده ها داده هایی هستند، چه از Universal Analytics، GA4 یا هر پلت فرم اندازه گیری دیگری. آنچه مهم‌تر است این است که با داده‌ها چه می‌کنیم، چگونه آن‌ها را ادغام می‌کنیم، از آن استفاده می‌کنیم و بینش‌های معناداری پیدا می‌کنیم. وقتی داده ها را با اهداف و اهداف بازاریابی و سئو مرتبط می کنید، برنامه اندازه گیری خود و آنچه برای شما مهم است را به عنوان یک نقطه کانونی نگه دارید.

انتهای مطلب/ منبع